המתחרה שלכם זכה בעסקה בזכות פטור ממכרז? אל תוותרו – תבדקו!


לא פעם נתקלים עסקים קטנים בחדשה-מילה לא מובנת שהמתחרה שלהם קיבלה עסקה מחברה ממשלתית למשל, ללא מכרז. הם מסננים לעצמם "הכל מכור"- לא מתאים. חברים, אם אתם מניחים מראש שאין לכם מה לעשות בנושא אזי שאתם טועים והייאוש הזה יכול לעלות לכם בעסקה שבקלות יכולים הייתם לייצר לעצמכם תנאים שווים לנצח בה, על פי קריטריונים של איכות ועלות. בכללי צריך להיות רשום בצורה יותר אלגנטית.

ביום עיון שנערך לאחרונה על ידי "יפעת מכרזים" הרציתי על נושא הפטור לספק יחיד. הצגתי בפני המשתתפים שתי דוגמאות שבהן הטענה נגד הפטור התקבלה: האחת, מכרז של רשות מקומית שנתנה ליבואן של ציוד למגרשי משחקים פטור לספק יחיד, רק בשל כך שהמתקנים המיובאים מצאו חן בפני אדריכל שעיצב את המגרשים.
השנייה, פטור שמשרד ממשלתי נתן לחברה לארגן כנס בינלאומי רב חשיבות ומשתתפים, רק בגלל ששלוחה של אותה חברה בחו"ל ערכה כזה כנס בעבר. בשני המקרים קיבל בית המשפט את טענות העותרות על כך שאין לפטור הצדקה, והורה לערוך מכרז.

עולה השאלה, האם פטור ממכרז הוא לגיטימי ואם כן – מתי? שכן, יש מי שיכול לנצל את אפשרות זו לביצוע מהלך שפוגם בהליך התקין - לפעמים מתוך שיקולים שלגמרי פסולים כמו רצון להעדיף מישהו מסוים או אפילו עצלות.

אסביר: פטור ממכרז, בפרט זו שניתנת לספק יחיד, שכתוצאה ממנו ההתקשרות החוזית נעשית עמו ללא מכרז - מנוגדת, מצד אחד, לכל העקרונות של המכרזים: איפה הזכות של כל אחד להגיש הצעה? איפה השקיפות? התחרות? איפה האפשרות לקבל הצעה כספית זולה?

מאידך, בכל זאת, יש מקרים שבהם יש רק ספק אחד. במקרים כאלה מה ההיגיון לערוך מכרז? הרי רק גורם אחד יכול בכלל להשתתף בו, במקרים כאלה, יש לפטור הצדקה. כמובן, אם עובדה זו אינה נכונה ואתם יודעים על פטור ממכרז המיועד לספק ספציפי ושלא בצדק – הדבר הנכון לעשות יהיה להתנגד לפטור ולאלץ את הגורם הרלוונטי לערוך מכרז – דבר שגם מומלץ על ידי לשון החוק עצמו. כך למשל בתקנות חובת המכרזים כתוב כי "אדם הסבור כי קיים ספק אחר המסוגל לבצע את ההתקשרות, רשאי לפנות ליחידה המזמינה, בתוך התקופה שקבעה היחידה המזמינה ושלא תפחת מארבעה עשר ימי עבודה, החל במועד פרסום ההודעה, ולהודיע לה כי קיים ספק אחר או ספק ישראלי, לפי העניין, המסוגל לבצע את ההתקשרות". לאחר פנייה כאמור, תשוב הוועדה ותדון אם הייתה או לא הייתה הצדקה למתן הפטור.מעט מבולגן, אולי זה צריך להיות רשום בשתי פסקאות.

לסיכום, זכרו להמשך: התנגדות לפטור למכרז אינה דבר נדיר ואין מקום לייאוש מהמערכת הציבורית במקרה זה. הייאוש הזה הוא מה שיכול לסייע למתחרה שלכם לזכות בעסקה – ולא הפטור במכרז עצמו.

רוצה לראות את כל ההזדמנויות העיסקיות עבורך?

השאירו פרטים ונחזור אליך עם הצעה משתלמת

הפניה נשלחה! ניצור איתכם קשר בקרוב, תודה !

עוד לא נרשמת למאגר המכרזים הגדול במדינה?

קבלו את כל המכרזים וההזדמנויות העיסקיות ישירות למייל ולנייד השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת:

הפניה נשלחה! ניצור איתכם קשר בקרוב, תודה !